Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy jahod

Jahodník obecný
Obecně známý též jako lesní jahoda, je trvalá, víceletá rostlina. Roste planě na osluněných stanovištích v lesích a hájích, na lesních pasekách, na loukách a na mezích. Vzhledem se mu podobá o něco drobnější jahodník trávnice. Vlhčí místa porůstá jahodník truskavec. Jahodník kvete od května po celé léto, přičemž jeho nepravé plody (přesněji souplodí), zvané jahody po celou dobu průběžně dozrávají. Rozmnožuje se vegetativně přízemními šlahouny, které vyrůstají z úžlabí řapíkatých trojčetných listů složených z vejčitých pilovitých lístků. Obvykle oboupohlavné bílé květy mají pětičetný kalich s 5 korunními lístky a jsou uspořádány v řídkých vrcholičnatých květenstvích. Semeníky po opylení dozrávají v plody – nažky. Současně se zvětšuje květní lůžko, jež v době zrání dužnatí a červená. Vzniká tak souplodí nažek zapuštěných do povrchu červeně zbarvené dužniny neboli jahoda.

jahodnik-obecny.jpg

 

Jahodník truskavec
Je vytrvalá bylina. Listy v přízemní růžici jsou trojčetné, dlouze řapíkaté, mají sudozpeřenou žilnatinu, na okrajích pilovitě zubaté. Pětičetné květy jsou složené z bílých vejčitých korunních lístků, tyčinek s žlutými prašníky a světlezelených blizen, na rozdíl od pampelišek nemá zákrov který by ji chránil, ale má drobné lístky které drží květ později plod. Květy jsou uspořádané do vrcholíku. Květní stonky jsou obrvené. Souplodí nažek (jahoda) je většinou dvoubarevné i při plné zralosti, na straně obráceně ke slunci červené. Plody jsou větší nežli plody jahodníku obecného a mají také jinou chuť - méně kyselou a lepší na jídlo. Červená barva plodů je na povrchu uvnitř je bílá až narůžovělá a má spíše tmavší, malinovější odstín. Jahodník truskavec miluje osluněné okraje. Obvykle ji najdete i na poli, či na vaši zahradě. Rozmnožuje se především vegetativně (pomocí šlahounů)

jahodnik-truskavec.jpg

Jahodník travnice
Vytrvalá bylina s krátkým, šikmým oddenkem a přímou lodyhou. Rostlina je 5–20 cm vysoká, bezlistá, zpravidla kratší než řapíkaté listy, v dolní polovině hustě odstálá chlupatá, v horní části přitisklá chlupatá. Listy v přízemní růžici, trojčetné, na líci lysé, na rubu při hlavní žilce hustě chlupaté. Lístky listů jsou pilovitě zubaté, po obou stranách trávově zelené a hustě chlupaté. Zuby listů protažené chomáčkem chlupů a na koncích červené. Květy bílé. Kališní lístky jsou v době zralosti jahody přitisklé, jahoda je špatně oddělitelná od kalicha. Vyskytuje se na pastvinách, suchých loukách, výslunné travnaté stráně a kamenité stepi.

jahodnik-travnice.jpg